На 16 август 2024 г., българският отбор по география, подготвящ се за Международната олимпиада по география (iGeo) в Ирландия, прекара изключително продуктивен ден, изпълнен с практически занимания и нови умения. Ръководител на този динамичен ден беше гл.ас. д-р Мирослав Иванов от Югозападния университет в Благоевград, експерт в областта на геологията, геоморфологията, палеогеографията, дистанционните методи за анализ на околната среда и сателитната метеорология.
Ориентиране в градски условия
През деня учениците имаха възможността да се запознаят с различни техники и умения, необходими за полевата работа на един географ. Д-р Иванов им демонстрира как се извършва движение по азимут и как да се ориентират в градска среда с помощта на карта. Специално внимание беше отделено на ориентирането по слънце и с компас – умения, които са критично важни за всеки географ, който работи на терен и в непознати условия.
Скициране на терена и геоложки профили
Друга ключова задача на деня беше проведеното обучение за скициране и създаване на геоложки профили. Учениците научиха как да правят точни скици на терена и как да създадат профили, които да отразяват геоложките структури и формации. Тези умения са от изключителна важност при анализа на ландшафтите.
Дистанционни методи на изследване и БЛА
Важна част от обучението беше посветена на модерните технологии в географията. Като експерт в областта д-р Иванов демонстрира управлението на безпилотен летателен апарат, като учениците имаха възможността да видят в действие как се събират данни от въздуха и как тези данни се използват за последващ анализ на околната среда. Освен това, те се запознаха с приложението на дистанционните методи в географията, което им даде нови перспективи за съвременните методи за изследване на Земята. Учениците имаха възможност лично да управляват изследвателския дрон,
История на успеха: картиране и анализ на пожара в планината Славянка
В следобедните часове д-р Иванов сподели личния си опит, свързан с използването на дистанционните методи в реални ситуации. Той разказа заснемането на пожара в планината Славянка – пример за това как географските знания и умения могат да бъдат приложени в кризисни ситуации. Това не само вдъхнови учениците, но и им показа колко значими могат да бъдат техните бъдещи приноси в подобни ситуации.
Денят бе изключително ценен за подготовката на българския отбор по география. Под ръководството на гл.ас. д-р Мирослав Иванов, учениците усъвършенстваха своите умения в различни области на географията, което без съмнение ще им помогне да се представят достойно на предстоящата олимпиада. Този ден беше не само обучение, но и вдъхновение за младите географи – Александър Илиев, Ана Пашова, Божидар Ризов, Николай Костадинов, които се готвят да представят България на международната сцена през следвщата седмица.