Националната комисия обяви разширения състав за подготовка за iGeo 2026

Националната комисия по география и икономика официално обявява разширения състав на учениците, които ще вземат участие в националната подготовка за International Geography Olympiad 2026 в началото на месец юни в София.

Разширеният състав е определен въз основа на резултатите от националния кръг на Националната олимпиада по география и икономика за учебната 2025–2026 година, проведен в Русе, както и съгласно изискванията на действащия регламент на олимпиадата.

През настоящата година, с подкрепата на Сдружение на олимпийските отбори по природни науки и по-специално на Вълкан Горанов – изпълнителен директор на СООПН, към разширения подготвителен състав ще бъдат включени допълнително още 8 ученици от IV състезателна група (VIII–IX клас). Разходите за настаняване на учениците от страната извън София ще бъдат осигурени от Сдружението.

Съгласно Регламента за организиране и провеждане на Националната олимпиада по география и икономика за учебната 2025–2026 година учениците от VIII и IX клас нямат право на участие в iGeo 2026. Въпреки това инициативата има за цел да предостави възможност на повече ученици с изявени способности и интереси в областта на географията да се включат в реален подготвителен процес, аналогичен на този на учениците, спечелили правото да се борят за участие в международната олимпиада. По този начин се създават условия за по-устойчиво развитие на националния отбор по география и за изграждане на бъдещи състезатели на високо международно ниво.

Националната комисия поздравява всички ученици за постигнатите резултати, както и техните учители и семейства за положения труд, постоянство и отдаденост.

Протоколът с разширения състав е публикуван по-долу.

ПРОТОКОЛ С РАЗШИРЕН СЪСТАВ НА НАЦИОНАЛНИЯ ОТБОР ПО ГЕОГРАФИЯ ЗА IGEO 2026

От избраните 14 ученици, след провеждането на допълнителна и стриктна селекция, ще бъдат определени 4 участници, които ще представят България на International Geography Olympiad 2026 в Истанбул през месец август 2026 г. Националната комисия пожелава успех на всички ученици в предстоящата подготовка и вярва, че с постоянство, любознателност и упорит труд те ще продължат достойно да представят българската географска школа както на национално, така и на международно ниво. Убедени сме, че участието в този подготвителен процес ще бъде ценен опит, който ще мотивира младите географи да развиват своите знания и умения.