На 17 август 2024 г. се проведе още едно събитие като част от подготовката на нашите млади олимпийци за iGeo. В теренната практика на Витоша участваха четиримата ученици, които ще представляват България на Международната олимпиада по география (iGeo) в Дъблин и Мейнут, Ирландия (19-24 август). Това са Александър Илиев – СМГ, Ана Пашова – НЕГ, Божидар Ризов – ПЧМГ, Николай Костадинов – МГ Варна.
Теренна задача по модел на iGeo
Задачата, с която учениците трябаше да справят на Витоша бе специално създадена по модел на iGeo от гл. ас. д-р Калоян Цветков – един от ръководители на отбора тази година. Тя включваше разнообразни предизвикателства, предназначени да оценят способността на учениците да анализират и предлагат стратегии за устойчиво развитие на туризма в планината Витоша, прилагайки знания и умения както по физическа, така и по социално-икономическа география.
Основни акценти на деня
- Идентифициране и картиране на основните дървесни видове: Учениците имаха за задача да разпознаят и документират често срещаните дървесни видове по определения маршрут. Това им позволи да приложат знанията си по биогеогфрафия.
- Скициране на изминатия маршрут: Създаването на скица на маршрута беше важен елемент от задачата, изискващ от учениците да покажат умения в картографирането и визуалното представяне на теренните данни.
- Оценка и картографиране на антропогенните обекти: Една от ключовите задачи включваше оценка на антропогенните обкети по маршрута, което изискваше внимателно наблюдение и анализ на човешкото въздействие върху околната среда – туритически сгради, обекти на транспортната и комуникационна инфраструктура и др.
- Създаване на карта на земното покритие: Учениците трябваше да направят карта на земното покритие, което им помогна да усъвършенстват уменията си в картографирането и анализа на различни типове ландшафти.
- План за устойчиво развитие на туризма: В креативната част нба заданието, учениците трябвапе да предложат стратегия за устойчиво развитие на туризма в Природен парк “Витоша”, като взеха предвид хидрологията, климатичните особености и екологичните специфики на планината.
Посещение на метеорологичната станция на Черни Връх
Важна част от деня беше посещението на метеорологичната станция на Черни връх, където учениците се запознаха с климатичните измервания и метеорологичните наблюдения, които се извършват на място от 1935 г. Това посещение предостави на участниците ценни знания за метеорологичните условия в планинските райони.
Специално присъствие на златния медалист Атанас Иванов
През целия ден учениците бяха придружавани от Атанас Иванов, златен медалист от iGeo 2023 в Индонезия и бронзов медалист от 2021 г (онлайн, Истанбул). Атанас, възпитаник на НПМГ “Акад. Любомир Чакалов” и настоящ студент в Софийския университет, сподели своя опит и съвети, което вдъхнови младите географи и им даде допълнителна увереност. Атанас игра ролята на доброволец, който подпомага олимпийците по време на работата на терен по време на iGeo.
Теренната практика на Витоша бе изключително полезна и важна част от подготовката на българския отбор за iGeo 2024. Учениците показаха отлични умения в наблюдението, картографирането и анализа на околната среда, което ги подготви за предизвикателствата, които ги очакват в Ирландия. Участието на Атанас Иванов допълнително подчерта значението на обмена на опит между настоящите и бъдещите медалисти на iGeo, като този ден остави траен отпечатък в тяхната подготовка.
В последния ден на подготовката утре, учениците ще решават практическа задача, подготовена от Денис Урумов, който също е златен медалист от Индонезия 2023 г.