Учениците от разширения състав на международния отбор по география имаха възможността да се потопят в света на науката и изследванията, прекарвайки целия ден в Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН. Програмата на деня беше наситена с вдъхновяващи лекции, учебна визита и срещи с водещи специалисти. Това бе третият ден от тяхната подготовка за определяне на международния отбор за олимпиадата “IGeo” в Дъблин.
Вдъхновяващо начало с доц. Александра Равначка
Денят започна с презентация на тема “Културна география и регионална идентичност”, представена от доц. Александра Равначка. Доц. Равначка е доцент в департамент „География” на института има богат опит в областта на икономическата и социалната география и културна география. Тя сподели своите знания и опит, придобити от участието си в национални и международни проекти и въведе учениците в характеристиките на културната география. В допълнение към това, тя разгледа в дълбочина връзката между глобализацията и формирането на регионални идентичности.
Среща с доц. Пламена Райкова и запознаване с основите на сеизмологията
След вдъхновяващата презентация на доц. Равначка, учениците се срещнаха с доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент “Сеизмология и сеизмично инженерство”. Учениците разгледаха центъра (НОТССИ ), в който се наблюдават в реално време всички сеизмични събития на територията на страната. Доц. Райкова, която има над 15 години опит в мониторинга на сеизмичност в България и чужбина, разказа на учениците за статистическите методи в сеизмологията, спектралния анализ на сеизмични събития и оценката на сеизмичната опасност. Нейният богат опит и знания допринесоха за задълбоченото разбиране на учениците по отношение на сеизмичните райони в България.
Заключителни лекции с проф. Марияна Николова
В следобедните часове, денят продължи с две лекции на проф. д-р Марияна Николова, която представи темите “География на околната среда и устойчиво развитие” и “Риск и управление на риска”. Проф. Николова, която също работи в департамент „География” на института, има дългогодишен опит в изследванията на физическата география, екосистемните услуги, климатологията и оценката на риска от природни явления. Като автор на над 100 научни публикации и член на множество национални и международни научни организации, нейните лекции дадоха на учениците ценни теоретични и практически знания, свързани с концепцията за устойчивото развитие и управлението на риска.
Допълнителни материали за самоподготовка
По време на целия ден, учениците получиха множество допълнителни материали за самоподготовка, включително научни статии, доклади и линкове към дигитални интерактивни ресурси. Тези материали ще им помогнат да продължат своето обучение и самоподготовка в STEM центъра.
Заключение
Учениците от разширения състав на международния отбор по география се върнаха от Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН с нови знания и вдъхновение. Денят, изпълнен с лекции от водещи специалисти и практически насоки, помогна на учениците да разберат по-добре сложността и многообразието на географията, подготвяйки ги за предстоящите международни предизвикателства. Третият ден от тяхната подготовка за олимпиадата “IGeo” в Дъблин беше успешен и ползотворен, давайки им допълнителен стимул за усъвършенстване и надграждане на съществуващите им знания.